Kancelaria KPMG D. Dobkowski była doradcą Sprzedających w największej transakcji na rynku przetwórstwa mięsa w Polsce

Grupa Pini (Pini Polonia Sp. z o.o., Pini Polska Sp. z o.o., Hamburger Pini Sp. z o.o. i Royal Chicken Sp. z o.o.) jest wiodącym graczem na rynku uboju i rozbioru trzody chlewnej oraz przetwórstwa mięsa wieprzowego w Polsce.

Tło Transakcji

W skład Grupy Pini wchodzi Pini Polonia, będąca największą w kraju ubojnią trzody chlewnej zlokalizowaną w Kutnie; dwa zakłady przetwórcze, tj. Hamburger Pini, specjalizujący się w plastrowaniu i porcjowaniu mięsa uruchomiony w 2012 roku oraz fabryka Pini Polska z 2015 roku, produkująca gotowane, suszone i gotowe do spożycia mięso; oraz Royal Chicken – projekt inwestycyjny zakładający budowę ubojni drobiu. W 2016 roku Grupa osiągnęła łączne przychody ze sprzedaży na poziomie ponad 2,6 miliarda PLN.

Inwestor 

Grupa Smithfield („Smithfield”), należąca do chińskiego koncernu WH Foods, posiada w Polsce osiem zakładów mięsnych i jeden pierzarski. Smithfield, działając w Polsce pod marką Animex, jest liderem rynkowym o przychodach ok. 4 miliardów PLN i zatrudnieniu ponad 8 000 pracowników. Smithfield jest zintegrowaną pionowo grupą, prowadzącą w Polsce poza ubojem i przetwórstwem mięsa również hodowlę trzody i produkcję pasz.

Rola Kancelarii

D. Dobkowski sp.k. było wyłącznym doradcą prawnym dla właścicieli Grupy Pini w procesie zbycia udziałów Grupy Pini na rzecz Smithfield. Działania obejmowały kompleksowe doradztwo transakcyjne, wliczając w to przygotowanie dokumentacji transakcyjnej oraz pomoc prawną dla Sprzedających w toku negocjacji. Kancelaria wspierała także sprzedawane spółki w toku postępowania antymonopolowego prowadzonego przez Komisją Europejską i UOKiK.

Rezultat

Kancelaria D. Dobkowski przeprowadziła skuteczny proces sprzedaży Pini Polska Sp. z o.o., Hamburger Pini Sp. z o.o. i Royal Chicken Sp. z o.o. oraz mniejszościowego pakietu udziałów w Pini polonia sp. z o.o. Sfinalizowanie pozostałego pakietu udziałów w Pini polonia sp. z o.o. uwarunkowane jest toczącym się obecnie postępowaniem antymonopolowym.

Zespołem transakcyjnym Kancelarii doradzającym Grupie Pini kierował Tadeusz Jacek Dudziński (Partner Associate), wspierany przez Tomasza Kamińskiego (Senior Associate).